Poznaj najczęściej pojawiające się pytania i odpowiedzi na temat urządzenia Higo® oraz aplikacji mobilnej.

FAQ

O urządzeniu Higo®

Jak działa Higo® i System Higo?
Poza samym urządzeniem Higo® (jednostki oraz zmiennych modułów) będziesz potrzebować aplikacji mobilnej, którą możesz pobrać z Google Play lub App Store. Aplikacja mobilna służy do zarządzania profilami członków rodziny/zarządzania profilami pacjentów oraz wypełniania wywiadów ogólnych (informacje, które są ważne dla lekarza przy postawieniu diagnozy) oraz chorobowych (objawy choroby). Diagnozę na podstawie otrzymanych danych postawi lekarz, który otrzyma Twoje dane zdalnie na swoim komputerze. Diagnozę, zwolnienie, receptę oraz inne ważne informacje od lekarza otrzymasz na aplikację mobilną.
Czy mogę używać Higo® do samobadania?

Niestety nie. Badanie powinno być wykonywane przez inną osobę, np. przez rodzica przy dziecku lub przez pielęgniarkę przy pacjencie. Pomiar temperatury można wykonać samemu, tylko dla szybkiego sprawdzenia.

Czy moje dane medyczne są bezpieczne?

Tak, oczywiście. Wszystkie dane, zarówno podczas ich przesyłania, jak i tymczasowego przechowywania (ponieważ nie przechowujemy danych na stałe na urządzeniu), są szyfrowane na urządzeniu metodą AES256. Posiadamy wdrożone metody bezpieczeństwa i ochrony prywatności w zakresie szyfrowania danych, a do utrzymywania danych wykorzystujemy chmurę z certyfikatem ISO/IEC 27001:2017, który potwierdza wysoką jakość ochrony i bezpieczeństwa danych medycznych.

Czy mam aktualną wersję oprogramowania Higo®?

W celu sprawdzenia wersji oprogramowania swojego urządzenia przejdź do Ustawień (ikona koła zębatego), dalej wybierz zakładkę “Oprogramowanie”.

Przy każdym połączeniu z Internetem urządzenie sprawdza wersję oprogramowania i automatycznie aktualizuje jeśli jest taka potrzeba.

O aplikacji mobilnej

Skąd pobrać aplikację mobilną?

W zależności od systemu operacyjnego Twojego telefonu, aplikację możesz pobrać z:

Android - Google Play

iOS - App Store

Czy mam aktualną wersję aplikacji?

Aktualną wersję aplikacji mobilnej możesz sprawdzić w Google Play (link do strony)  na Androidzie lub w App Store (link do strony) na iOS.

Android - Google Play

iOS - App Store

Połączenie urządzenia Higo® do aplikacji mobilnej

Co muszę zrobić przed wykonaniem badań za pomocą Higo®?
  1. Przed pierwszym użyciem urządzenie należy ładować przynajmniej przez godzinę, aby urządzenie było naładowane przynajmniej w 40%.
  2. Na smartfon lub tablet należy pobrać aplikacje mobilną.
  3. Połącz urządzenie z aplikacją według opisanych kroków dla trybu Family (kliknij tutaj) lub trybu PRO (kliknij tutaj). 
  4. Bardzo prawdopodobne, że będzie wymuszona aktualizacja, której nie można pominąć. Urządzenie Higo® musi być wtedy podłączone do sieci Wi-Fi i ładowania, aby zostało zaktualizowane do najnowszej wersji. Może to potrwać kilka minut.
Czy mogę korzystać z hotspotu z mojego telefonu komórkowego z Higo®? Jak go włączyć?

Tak, możesz. Chociaż zalecamy, aby do aktywacji urządzenia Higo® używać różnych telefonów do włączenia hotspota i korzystania z aplikacji mobilnej HIGO lub HIGO PROFESSIONAL. Zalecamy również, aby identyfikator SSID hotspotu nie zawierał żadnych znaków diakrytycznych.

Jak włączyć hotspot na telefonie z Androidem: 

Wejdź do ustawień telefonu i następnie w zakładkę “Sieć i internet” -> “Hotspot i tethering” -> “Hotspot WiFi” i włącz funkcję hotspotu. Sprawdź nazwę i hasło Twojego hotspotu oraz upewnij się, że masz wybrany odpowiedni typ zabezpieczeń (WPA2-Personal). Dezaktywuj opcję ukrycia Twojego urządzenia i automatycznego wyłączenia hotspotu gdy nie ma podłączonych urządzeń. 

Jak włączyć hotspot na telefonie z iOS: 

Wybierz kolejno opcje Ustawienia > Sieć komórkowa > Hotspot osobisty lub Ustawienia > Hotspot osobisty. Stuknij suwak znajdujący się obok opcji "Dopuszczaj innych". Nazwa Twojego hotspota jest taka sama jak nazwa Twojego telefonu - możesz ją również sprawdzić na instrukcji łączenia przez WiFi wyświetlanej na Twoim telefonie. 

Podczas parowania urządzenia z aplikacją występuje błąd, co mam zrobić?

Upewnij się, że w Twoim telefonie lub tablecie jest włączony i widoczny Bluetooth. Sprawdź konfigurację sieci WiFi, powinna mieć typ zabiezpieczeń WPA2-Personal, aby poprawnie połączyć urządzenie z aplikacją. Sprawdź, czy połączenie Wi-Fi jest stabilne i wprowadziłeś poprawne hasło. Sprawdź także czy masz pobraną najnowszą wersję aplikacji, jeśli nie, pobierz ją. 

Jeśli problem nadal występuje, wyłącz i uruchom Higo® oraz aplikację mobilną ponownie. Możesz również włączyć hotspot w telefonie lub tablecie i wprowadzić jego nazwę i hasło w aplikacji mobilnej zamiast sieci WiFi. Jeżeli to nie pomaga, skontaktuj się z podmiotem świadczącym opiekę zdrowotną, aby upewnić się, że konto jest aktywne. 

Jak dodać nową sieć WiFi?

W aplikacji mobilnej przejdź do ustawień (koło zębate w prawym górnym rogu) a następnie wybierz “Urządzenie Higo®” i kliknij na “Dodaj WiFi”. Następnie na urządzeniu Higo® przejdź również do ustawień i wybierz WiFi” i kliknij na “Dodaj nową”. Następnie na aplikacji mobilnej wybierz lub wpisz nazwę sieci WiFi i hasło do niej. 

Pamiętaj, że nie musisz zmieniać połączenia sieci WiFi za każdym razem jak chcesz go użyć w innym miejscu. Możesz dodawać wiele sieci WiFi, które będą zapisane na urządzeniu i Higo® połączy się z siecią WiFi, która aktualnie jest w zasięgu. 

Ile czasu potrzebuję na synchronizację urządzenia z aplikacją i od czego to zależy?

Synchronizacja nie powinna zająć więcej niż kilka minut. Jej szybkość zależy od połączenia internetowego - im silniejsze, tym szybsza będzie synchronizacja.

Czy jak korzystam z innego telefonu to muszę ponownie przejść proces parowania?

Nie, proces parowania wymagany jest jedynie przed pierwszym użyciem (za wyjątkiem resetu fabrycznego). Po zalogowaniu na swoje konto na aplikacji na innym telefonie możesz korzystać z Higo® bez żadnych zmian w ustawieniach.

Badania za pomocą Higo®

Jakie badania można wykonywać przy użyciu Higo®?
Moduły Higo® posiadają możliwość przeprowadzenia 9 rodzajów badań: zmierzyć temperaturę, wykonać osłuch serca, zbadać puls, zarejestrować kaszel, wykonać osłuch jamy brzusznej, wykonać osłuch płuc, wykonać badanie obrazowe gardła, wykonać badanie obrazowe ucha, wykonać badanie obrazowe skóry.
Do czego służą poszczególne moduły Higo®?

Każdy moduł połączony z jednostką centralną działa jak oddzielne urządzenie medyczne, charakteryzuje się najwyższymi parametrami i często wyznacza nowy standard jakości danych medycznych na rynku.

  • Moduł otoskopowy - badanie ucha
  • Moduł stetoskopowy - osłuch serca, wyliczenie pulsu, osłuch płuc, rejestracja kaszlu, osłuch brzucha
  • Moduł termometrowy - pomiar temperatury
  • Moduł do badania gardła (z możliwością zamontowania odpowiedniego rozmiaru szpatułki) - badanie gardła
  • Dermhood - moduł do badania zmian skórnych

68d59907-3834-4450-83db-a72edd11c58c

 

Czy mogę jednocześnie przeprowadzać badanie i ładować urządzenie Higo®?

Ze względów bezpieczeństwa nie można przeprowadzać badań podczas ładowania. Możesz wypełnić ankietę medyczną w aplikacji mobilnej, gdy urządzenie Higo® jest ładowane.

Skąd będę wiedział, że dobrze przeprowadziłem badanie?

Podczas wykonywania badania za pomocą Higo®, dzięki wbudowanemu algorytmowi, w górnym rogu pojawi się zielona ikona ptaszka (tylko osłuchiwanie serca i płuc, badanie ucha i gardła). Oznacza to, że ta część badania została przeprowadzona prawidłowo.

Jeśli masz wątpliwości, jak przeprowadzić badania, obejrzyj nasze filmy instruktażowe na YouTube (przejdź do filmów).

Problem z badaniem: Brak klatki diagnostycznej

Urządzenie Higo® jest wyposażone algorytmy, które za Ciebie wstępnie ocenią czy badanie nadaje się do oceny lekarza. Klatka diagnostyczna określa obraz, który spełnia określone warunki. Sprawdź w komunikacie na urządzeniu jakie elementy powinny być widoczne i powtórz badanie upewniając się, że są one widoczne. Upewnij się też czy szybka kamery jest czysta i w razie potrzeby wyczyść ją. 

Jeżeli pomimo prób, uzyskanie klatki diagnostycznej jest niemożliwe, możesz wysłać to badanie do lekarza.  

Problem z badaniem: Brak diagnostycznego dźwięku

Urządzenie Higo® jest wyposażone algorytmy, które za Ciebie wstępnie ocenią czy badanie nadaje się do oceny lekarza. Dźwięk diagnostyczny określa nagranie które spełnia określone warunki. Upewnij się czy przykładasz stetoskop zgodnie z instrukcją we właściwym miejscu i zachowana jest cisza podczas badania. 

Jeżeli pomimo prób, uzyskanie dźwięku diagnostycznego jest niemożliwe, możesz wysłać to badanie do lekarza.  

Problem z badaniem: Utrata kontaktu ze skórą

Powtórz badanie i upewnij się, że stetoskop przylega do skóry aż do zakończenia badania.

Problem z badaniem: Zbyt duży hałas w otoczeniu.

Zapewnij ciszę w otoczeniu i powtórz badanie.

Jeżeli pomimo prób, wyeliminowanie hałasu jest niemożliwe, możesz wysłać to badanie do lekarza.

Problem z badaniem: Zdjęcie ucha jest prześwietlone

Upewnij się, że używasz odpowiedniego wziernika do wieku pacjenta. Dla dzieci do 3-go roku życia należy używać małego wziernika (2.5 mm) a dla starszych dzieci i dorosłych dużego wziernika (4.0 mm). 

Jeśli problem nadal występuje, skontaktuj się ze swoim podmiotem świadczącym opiekę zdrowotną lub z działem wsparcia HigoSense (kliknij tutaj). 

Badania za pomocą Higo® w trybie Family

Dlaczego muszę odpowiadać na wszystkie pytania na początku? Czy mogę je pominąć?
Nie możesz pominąć tych pytań. Są one niezbędne do ustalenia badań, które powinny zostać wykonane i dostarczenia lekarzowi pełnej informacji o stanie zdrowia pacjenta. 
Czy muszę wysłać wszystkie badania do lekarza?

Istnieją dwie ścieżki badania w Higo®. Możesz przejść przez pełne badanie, które rozpoczyna się od ankiety medycznej, która zostanie wysłana do lekarza w celu zdalnej diagnozy. Możesz też wykonać szybkie badanie, np. zmierzyć temperaturę, a dane te nie zostaną wysłane do lekarza w celu postawienia diagnozy, lecz posłużą do monitorowania stanu pacjenta. 

Jeśli tylko ćwiczysz wykonywanie badań zalecamy wykonywanie szybkich badań na profilu Gościa. Możesz też wykonać pełne badanie a na koniec zapisać je na użytek własny zamiast konsultowania go z lekarzem. 

Badania za pomocą Higo® w trybie PRO

Mój pacjent nie jest wyświetlany na urządzeniu Higo®
  1. Upewnij się, że jesteś zalogowany do właściwego urządzenia - możesz sprawdzić numer seryjny Higo® na naklejce z tyłu urządzenia i powinien on być zgodny z numerem seryjnym w Twojej aplikacji mobilnej.
  2. Sprawdź, czy Twój pacjent pojawia się w aplikacji mobilnej. Jeśli nie, dodaj go za pomocą znaku plus w prawym dolnym rogu.
  3. Zsynchronizuj urządzenie, klikając przycisk „Synchronizuj” na Higo®.
Jak wysłać badania do lekarza?

Po zakończeniu badania dane są tymczasowo przechowywane na urządzeniu. Aby wysłać badania do lekarza należy zsynchronizować urządzenie klikając na przycisk "Synchronizuj".

Jeśli na urządzeniu zapisane są dane, które nie zostały wysłane do lekarza, przycisk zmieni kolor z niebieskiego na pomarańczowy. Pamiętaj, aby zawsze synchronizować urządzenie przed wylogowaniem z urządzenia Higo®.

Po badaniach

Czy mogę czyścić urządzenie Higo®?

Powinieneś czyścić i dezynfekować Higo®, wykonując następujące czynności:

  1. Wyłącz urządzenie przed czyszczeniem i upewnij się, że jest odłączone od ładowarki.
  2. Zacznij od jednostki centralnej i modułów. Najpierw zetrzyj widoczne zabrudzenia z powierzchni urządzenia wilgotną ściereczką. Następnie pozostaw do wyschnięcia na co najmniej dwie minuty.
  3. Na koniec dokładnie wyczyść całą obudowę urządzenia i szklaną osłonę aparatu za pomocą dołączonych ściereczek nasączonych 70% alkoholem izopropylowym przez co najmniej 30 sekund.
  4. Po wyczyszczeniu pozostaw urządzenie do wyschnięcia na powietrzu przez co najmniej dwie minuty w dobrze wentylowanym pomieszczeniu przed przystąpieniem do jakichkolwiek badań.

Uwaga: Nie wystawiaj urządzenia na działanie promieniowania UV (np. pochodzącego z lamp UV służących do dezynfekcji powietrza lub ze słońca). Urządzenia nie wolno myć ani zanurzać w wodzie.

Jak wyczyścić moduły?

Najbardziej delikatnymi częściami urządzenia, na które należy zwrócić szczególną uwagę podczas czyszczenia są: soczewki znajdujące się na froncie modułu otoskopu, stożek i czujnik modułu termometru, szklana osłona kamery. Części te muszą być czyste i nienaruszone, aby zapewnić prawidłowe wyniki.

Bardzo delikatnie przecieraj ich powierzchnię wacikiem nasączonym alkoholem przez co najmniej 30 sekund. Trzymaj moduły do góry nogami, aby zapobiec przedostawaniu się wilgoci do soczewek i obszaru czujnika. Po wyschnięciu alkoholu (po co najmniej 2 minutach) można przystąpić do badań.

Wielorazową końcówkę szpatułki myj mydłem pod bieżącą wodą przez co najmniej 30 sekund, a następnie dobrze wysusz. Następnie przez co najmniej 30 sekund dokładnie czyść powierzchnię końcówki szpatułki do języka chusteczkami nasączonymi 70% alkoholem izopropylowym. Przed użyciem pozostaw końcówkę gardła do wyschnięcia na powietrzu przez co najmniej 2 minuty.

Do czyszczenia szczególnie trudno dostępnych miejsc, takich jak mechaniczny interfejs modułu w jednostce centralnej, należy używać wacika nasączonego 70% alkoholem izopropylowym przez co najmniej 30 sekund. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek badań należy pozostawić urządzenie do wyschnięcia na co najmniej dwie minuty w dobrze wentylowanym miejscu.

Uwaga: waciki nasączone alkoholem i wzierniki do uszu zawarte w zestawie Higo® są jednorazowego użytku. Zużytą chusteczkę lub wziernik należy zawsze wyrzucić natychmiast po użyciu.

Rozwiązywanie problemów

Urządzenie Higo® nie włącza się

Upewnij się, że bateria jest naładowana, poprzez podłączenie urządzenia do ładowania. Aktualny poziom naładowania baterii zostanie wyświetlony w prawym górnym rogu ekranu LCD. Jeśli poziom baterii jest niższy niż 10%, urządzenie musi zostać najpierw naładowane. Jeżeli bateria jest w pełni naładowana, odłącz urządzenie od ładowania i spróbuj uruchomić je ponownie.

Jeśli problem nadal występuje, skontaktuj się ze swoim podmiotem świadczącym opiekę zdrowotną lub z działem wsparcia HigoSense (kliknij tutaj).

Wskaźnik LED świeci się na czerwono

Kategorycznie nie używaj urządzenia. Skontaktuj się ze swoim podmiotem świadczącym opiekę zdrowotną lub z działem wsparcia HigoSense tworząc zgłoszenie (kliknij tutaj).

Ekran urządzenia nie reaguje/nie działa poprawnie

Spróbuj uruchomić urządzenie ponownie. Jeśli problem nadal występuje, skontaktuj się ze swoim podmiotem świadczącym opiekę zdrowotną lub z działem wsparcia HigoSense (kliknij tutaj).

Odłączyłem konto w ustawieniach Higo®

W aplikacji mobilnej przejdź do ustawień i wybierz “Urządzenie Higo® ” a następnie kliknij na “Paruj”. Na urządzeniu Higo® przejdź również do ustawień i wybierz “Konto” a następnie kliknij na “Paruj”. Pamiętaj, żeby mieć włączony Bluetooth w telefonie. Następnie wybierz dostępną sieć WiFi i poczekaj aż urządzenie skończy parowanie i synchronizację.  

Zrobiłem reset fabryczny Higo®

W aplikacji mobilnej przejdź do ustawień i wybierz “Urządzenie Higo®” a następnie kliknij na “Paruj”. Włącz urządzenie Higo®, wybierz język i przejdź dalej aż urządzenia rozpoczną parowanie. Pamiętaj, żeby mieć włączony Bluetooth w telefonie. Następnie wybierz dostępną sieć WiFi i poczekaj aż urządzenie skończy parowanie i synchronizację. 

Na ekranie urządzenia Higo® widzę tylko profil gościa

W aplikacji mobilnej przejdź do ustawień i wybierz “Urządzenie Higo®” żeby sprawdzić status swojego urządzenia. Jeśli status urządzenia jest “Niesparowane” to kliknij na “Paruj”. Na urządzeniu Higo® przejdź również do ustawień i wybierz “Konto” a następnie kliknij na “Paruj”. Pamiętaj, żeby mieć włączony Bluetooth w telefonie. Następnie wybierz dostępną sieć WiFi i poczekaj aż urządzenie skończy parowanie i synchronizację. 

Aktualizacja oprogramowania Higo® nie zakończyła się

Upewnij się, że warunki instalacji aktualizacji są spełnione: 

  1. Bateria jest naładowana w co najmniej 35%. 
  2. Urządzenie Higo® jest podłączone do ładowania.
Jeśli problem nadal występuje, skontaktuj się ze swoim podmiotem świadczącym opiekę zdrowotną lub z działem wsparcia HigoSense (kliknij tutaj). 
FAQ